Bars, Nutrition, and Cost
Display Avatars Sort By:
Greg Mihalik
(greg23) - M

Locale: Colorado
Bars, Nutrition, and Cost on 03/28/2011 08:27:06 MDT Print View

Kevin,
Over in "Rank the Bars" you asked why ProBars aren't a favorite. I can tell you why they're
not My favorite -

ProBars

The first ingredient is sugar. The bars are ~45% fat. They cost $1/ounce.

PowerBar's Harvest line, for instance, has Oats first, Fat is ~18%, and cost is ~$0.50/oz.

Complex carbs are easily digested "on the run" versus fats. In half a ProBar you get about 100 calories of carbs and 80 of fat. Hiking at 300 calories per hour (and sometime a Lot more) you are operating in "deficit mode".

RTFM should be RTFL - Read The Friken' Lable ;-)

YMMV

Edited by greg23 on 03/28/2011 08:37:15 MDT.

Lyan Jordan
(redmonk)

Locale: Greater Yellowstone Ecosystem
Bars, Nutrition, and Cost on 03/28/2011 09:32:34 MDT Print View

If 20 grams of a serving is fat, and the serving is 80 grams, then 40% fat is an over estimate of the fat content.
Its only 40% of calories from fat, slightly different than 40% fat.

Edited by redmonk on 03/28/2011 09:40:58 MDT.

Greg Mihalik
(greg23) - M

Locale: Colorado
Re: Bars, Nutrition, and Cost on 03/28/2011 09:37:45 MDT Print View

In Calories from the top of the label -

170/370 = 45%
160/370 = 43%

...or at least that's what my calculator shows.

edit: corrected Total Calories values

Edited by greg23 on 03/28/2011 09:40:36 MDT.